2. Uluslararası Çalgı Yapımı Atölyesi ve Sergisi

   Geçtiğimiz yıl İzmir’de bir büyük etkinliğin ilk temellerini attık. Almanya’dan Darling Publications kurucusu Andy Lim ile birlikte oluşturduğumuz “INTERNATIONAL VIOLIN and BOW MAKING WORKSHOP and EXHIBITION” etkinliğinde, her biri uluslararası yarışmalarda ödüller almış önemli çalgı yapımcılar, Nicola Gilles (Keman yapımcısı, Fransa) Wolfram Neuretiher (Keman yapımcısı, Fransa) Boris Fritsch (Yay yapımcısı, Fransa) ve Josef Peter Gabriel, (yay yapımcısı, Almanya) ile birlikte Türkiye’deki çalgı yapım okullarından 20’den fazla öğrenciyi bir araya getirdik.

   IKSEV “İZMİR FOUNDATİON FOR CULTURE, ARTS AND EDUCATİON” ve Dokuz Eylül University hamiliğinde gerçekleşen Workshop’ta iki adet keman yapımına başlandı ve 6 öğrenci ise yay yapımı üzerine çalıştı. Sergi bölümünde ise Izmir’in ilk Müzik Müzesi MUZIKSEV bünyesinde Andy LIM’in koleksiyonundaki yayların bir bölümü ile katılımcıların çalgı ve yayları sergilendi.

   Bu yıl  12-16 Aralık 2016 tarihleri arasında, the Second INTERNATIONAL VIOLIN and BOW MAKING WORKSHOP and EXHIBITION ismi ile etkinliğimizi tekrarlıyoruz. Geçen yıl yarım kalan (tamamlanamayan) çalgılar ve yaylar bu yıl tamamlanacak. Geçen yıl olduğu gibi, Türkiye’den ve Yurtdışından çeşitli müzisyenlerle çalgı yapım öğrencilerini bir araya getiren seminerler ve çeşitli konserlerle Festival havasında bir beşgün geçireceğiz.

   Ayrıca bu yıl çoğu Türkiye’den olmak üzere, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya’dan 20’ye yakın keman yapımcısı da çalgılarını sergileyecek. (Bu Türkiye’de bugüne kadar yapılan en geniş çalgı yapım organizasyonu olacak) 

 

Etkinlikle ilgili program ve sergiye katılacak çalgı yapımcıların listesini  26 Kasım 2016 tarihinden itibaren BLOG bölümünde bulabilirsiniz. 

©   Murat Ufuk Güler | bow maker       /       ®   All Rights Reserved. 2012