ÖZGEÇMİŞİM

1976 yılında İzmir’de doğdu.

1995 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Çalgı Yapım Bölümü’nde girdi. Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı’ndaki eğitimi boyunca çeşitli Türk müziği çalgıları, Keman ve Viyola yapımı üzerine çalıştı. 1997 yılında Veyis Yeğin gözetiminde bölüm tarihinin ilk gitarını yaptı. Aynı yıllarda Ejder Pamukçu ile gitar üzerine yaptığı çalışmalar sonrasında Çalgı Yapım Bölümü’nde bu çalgının yapımının önünü açmış oldu.

2001 yılında mezun oldu ve aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne (sonraki yıl Güzel Sanatlar Enstitüsü oldu) Geleneksel Türk El Sanatları’nda yüksek lisans eğitimine başladı.

2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na Gitar Sanat Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandı.

2005 yılında Prof. Hazar Alapınar’ın öngörü ve tavsiyesi ile yay yapımı üzerine çalışmalarda bulunmak üzere İtalya’ya gitti. 2005-2013 yılları arasında her yıl düzenli olarak Emilio Slaviero atölyesinde çalıştı.

2013 yılında Keman sanatçısı Jerrold Rubenstein’in referansı ile Fransa’da yay yapımcısı Gilles Duhaut ile tanıştı. 2013 ve 2015 yıllarında Gilles Duhaut atölyesinde çalışma fırsatı buldu.

2013 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı yönetimine yaptığı başvuru sonrasında Çalgı Onarımı Yapımı anasanat dalı’nın yeniden aktif hale getirilmesi adına anasanat dalının eğitim-öğretim programını hazırladı ve 2015 yılında aynı anasanat dalına Öğretim Görevlisi olarak atandı

2015 yılında ilk yurt dışı sergisini (karma sergi) gerçekleştirdi. Aynı yıl müzisyen, koleksiyoner ve yayınevi sahibi Andy Lim ile birlikte başlattığı Uluslararası Çalgı Yapım Atölyesi ve Sergisi’nin ilkini İzmir’de gerçekleştirdi. D.E.Ü. ve IKSEV’in destekleriyle gerçekleşen atölye çalışmasına Nicolas Gilles, Wolfram Neureither, Boris Firtsch ve Josef Peter Gabriel gibi isimleri davet ederek Türkiye’deki çalgı yapımcılığını daha iyi bir yere getirmek adına öğrencilerle buluşturdu. 

2016 yılında Amsterdam’da düzenlenen yarışmada kendisine “Türkiye’nin En İyi Yay Yapımcısı” ödülü verildi. 2016 ve 2017 yıllarında Alman Yay yapımcısı Josef Peter Gabriel’in atölyesinde yay yapımı üzerine çalıştı.

2018 yılında Paris’te Boris Fritsch atölyesinde çalıştı.

Yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin ilk ve tek yay yapımcısı olan Güler halen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çalgı Onarımı Yapımı Anasanat Dalı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Halen devam eden Uluslararası Çalgı Yapım Atölyesi ve Sergisi ile Türkiye’nin çalgı yapımda daha iyi bir yere gelmesi için yaptığı çalışmalar yanında yurt dışındaki sergilere katılarak bu alanda ülkemizi temsil etmektedir.

Uluslararası Çalgı Yapım Atölyesi’nin dışında çeşitli paneller ve seminerler düzenlemekte olan Güler, Türkiye’deki öğrenci ve çalgı yapımcıların yurt dışında daha fazla söz sahibi olması adına çalışmalar yürütmektedir.

Güler evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

 

©   Murat Ufuk Güler | bow maker       /       ®   All Rights Reserved. 2012